نتیجه عبادت


سرّ همه عبادات رسیدن به یقین است به تعبیر دیگر پایان نهایی عبادت و آن رسیدن کمال عبادت که همان یقین است می باشد. خدای متعال فرمود : وَاعْبُدْ رَ‌بَّكَ حَتَّىٰ يَأْتِيَكَ الْيَقِينُ (سوره حجر آیه 99) در حقیقت عبادت نردبانی است که انسان به وسیله آن مرتب یقین را می پیماید. پس اگر خواستی ببینی عبادت ما حقیقتی دارد یا خیر؟ ببینیم آیا به مرتبه ای از یقین به خدای سبحان دست یافته ایم یا نه ؟ و از جمله عبادات، روزه می باشد که باید در پایان ماه به این نکته توجه کرد و مطلب دیگر اینکه خدای سبحان می فرماید : مَن جَاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ خَيْرٌ‌ مِّنْهَا (سوره نمل آیه 89) نگهداری عمل می باشد. که بتوان با آن به قیامت وارد شد. خلاصه انجام عمل مشکل نیست، بلکه با آن عمل به قیامت آمدن مهم است. امید است خدای متعال توفیق نگهداری دست آوردهای این ماه را به همگان روزی فرماید.

 

ماه ذي الحجه


هر کدام از ماه ها منزل گاه هايي هستند که سالک با عبور از آن ها توشه مخصوص آن ماه را بر مي دارد, از جمله ماه هايي که بسيار با فضيلت است و حتي بعض از روز هاي آن از ماه مبارک رمضان با فضيلت تر مي باشد, ماه ذي الحجه مي باشد. از آن جمله, دهه اول ماه که مراد از قول خداي متعال که فرمود: وَ اذکُرُوا اللهَ فِي اَيّامٍ مَعلُوماتٍ (سوره حج آيه 28) مي باشد, بايد توجه داشت وقتي را که خداي سبحان براي ذکرش تعيين مي فرمايد و بدان امر مي نمايد, سزاوار است که آن وقت تعظيم شود و همراه با ذکر, به خصوص ذکر قلبي سپري شود و عبد لحظه اي از آن غفلت نکند, که اين ايّام مشهد ابرار و اهل قدس مي باشد. براي درک عظمت آن در اين فرمايش رسول اکرم صلي الله عليه و آله تفکر کن, که فرمود: ما مِن اَيّامٍ اَزکي عِنْدَ اللهِ تَعالي وَ لا اَعظَم اَجْراً مِنْ عَشْرِ الاَضْحي ... . خلاصه اينکه هيچ ايامي مناسب تر براي رشد نمودن و به کمال رسيدن و بالاترين اجر را داشتن از دهه ذي الحجه نيست.


از جمله از اعمالي که در اين دهه توصيه شده است:

1- روزه نه روز اول که معادل روزه دهر است.

2- خواندن دو رکعت نماز بين مغرب و عشاء و در هر رکعت بعد از حمد يک مرتبه سوره توحيد و يک مرتبه آيه شريفه وَواعَدْنا مُوسي ثَلاثِينَ لَيْلَةً وَ اَتْمَمناها بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِيقاتُ رَبِّهِ اَربَعينَ لَيلَةً وَ قالَ مُوسي لِاَخِيهِ هارُونَ اخْلُفنِي فِي قُومِي وَ اَصْلِحْ وَ لا تَتَّبِعْ سَبِيلَ المُفْسِدِينَ. (سوره اعراف آيه 142) جهت اطلاع بيشتر به کتب ادعيه از جمله مفاتيح الجنان مراجعه شود.

 

 

اوقات شرعی


امروز
 پنجشنبه , 04/ارديبهشت/1393
زمان :    

آخرین سخنرانی ها

آمار بازدید کنندگان

امروز :2
دیروز :40
این ماه :707
ماه گذشته :972
امسال :3480
بیشترین بازدید روزانه :458
بیشترین بازدید ماهانه :3022