اعمال ماه رجب


اولاً بايد توجه داشت که ماه رجب, اولين ماه از چهار ماه حرام در سال است و داراي حرمت خاصي است و مخصوصا شب اول که شب ورود به امان خداي متعال است و سزاوار است که انسان در اين شب به اين نعمت اعتراف کند. و ثانياً اعمال اين ماه به دو دسته مختص و مشترک تقسيم مي شود که طالبين به کتب ادعيه مراجعه فرمايند؛ و از جمله اعمال مشترک استغفار, قرائت سوره توحيد حداقل در هر روز صد مرتبه و ذکر شريف لا اله الا الله مي باشد.

 

روز نيمه ماه شريف رجب

 

در حديثي که متصل به ابن عباس است گفته شده که: حضرت آدم عليه السلام عرض کرد پروردگارا خبر بده مرا به محبوب ترين ايام و اوقات در نزدت خداي تبارک و تعالي وحي فرمود: اي آدم محبوب ترين اوقات نزد من روز نيمه رجب است اي آدم در اين روز با روزه دعا استغفار و قول لااله الا الله به سوي من تقرب بجوي ... اي آدم کسي که در روزه نيمه رجب روزه دار و ذاکر و خاشع باشد و خود را از گناه حفظ کند و از مالش صدقه بدهد جزايي براي او در نزد من جز بهشت نيست اي آدم به فرزندانت بگو که خود را از گناه در ماه رجب حفظ کنند چون گناه در اين ماه بزرگ است. از جمله اعمال روز نيمه ماه رجب به جا آوردن اعمال ام داوود مي باشد امام صادق عليه السلام به ام داوود فرمودند: در روز پانزدهم در وقت زوال غسل کن و هشت رکعت نافله ظهر را در حالي که قنوت و رکوع آنها را نيکو قرار بدهي به جاي بياور و بعد نماز ظهر را انجام بده و بعد از نماز ظهر دو رکعت نماز به جاي بياور و بعد از آن صد مرتبه بگو يا قاضِيَ حَوائِجِ الطّالِبيِنَ و بعد هشت رکعت نافله عصر را به جاي بياور و بعد از آن سه مرتبه سوره حمد و قل هوالله و سوره کوثر را قرائت کن و بعد نماز عصر را به جاي بياور و در حالي که رو به قبله باشي بخوان صد مرتبه سوره حمد و ... بقيه اعمال در کتب ادعيه از جمله مفاتيح الجنان موجود است. امام صادق فرمودند: کسي که اين اعمال را به جاي بياورد در هاي آسمان به روي او باز مي شود و دعاي او مستجاب مي شود و براي به جاي آورنده آن در نزد خداي متعال پاداشي جز بهشت نيست.

 

 

نتیجه عبادت


سرّ همه عبادات رسیدن به یقین است به تعبیر دیگر پایان نهایی عبادت و آن رسیدن کمال عبادت که همان یقین است می باشد. خدای متعال فرمود : وَاعْبُدْ رَ‌بَّكَ حَتَّىٰ يَأْتِيَكَ الْيَقِينُ (سوره حجر آیه 99) در حقیقت عبادت نردبانی است که انسان به وسیله آن مرتب یقین را می پیماید. پس اگر خواستی ببینی عبادت ما حقیقتی دارد یا خیر؟ ببینیم آیا به مرتبه ای از یقین به خدای سبحان دست یافته ایم یا نه ؟ و از جمله عبادات، روزه می باشد که باید در پایان ماه به این نکته توجه کرد و مطلب دیگر اینکه خدای سبحان می فرماید : مَن جَاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ خَيْرٌ‌ مِّنْهَا (سوره نمل آیه 89) نگهداری عمل می باشد. که بتوان با آن به قیامت وارد شد. خلاصه انجام عمل مشکل نیست، بلکه با آن عمل به قیامت آمدن مهم است. امید است خدای متعال توفیق نگهداری دست آوردهای این ماه را به همگان روزی فرماید.

 

 

عید نوروز

مُعلّى بن خُنيس : دخَلتُ على الصّادقِ عليه السلام يومَ النَّيروزِ فقال : أ تَعرِفَ هذا اليَومَ ؟ قُلتُ : جُعِلتُ فِداكَ ، هذا يَومٌ تُعَظِّمُهُ العَجَمُ و تَتَهادى فيهِ، فقالَ أبو عَبدِ اللّه ِ الصّادِقُ عليه السلام : و البَيتِ العَتيقِ الّذي بِمَكَّةَ ! ما هذا إلاّ لِأمرٍ قَديمٍ اُفَسِّرُهُ لَكَ حَتّى تَفهَمَهُ ... يا مُعَلّى ، إنَّ يَومَ النَّيروزِ هُوَ اليَومُ الّذي أخَذَ اللّه ُ فيهِ مَواثيقَ العِبادِ أن يَعبُدوهُ و لا يُشرِكوا بِه شَيئا ، و أن يُؤمِنوا بِرُسُلِهِ و حُجَجِهِ ، و أن يُؤمِنوا بِالأئمَّةِ عليهم السلام ، و هُوَ أوَّلُ يَومٍ طَلَعَت فيهِ الشَّمسُ و ما مِن يَومِ نَيروزٍ إلاّ و نَحنُ نَتَوَقَّعُ فيهِ الفَرَجَ لِأنَّهُ مِن أيّامِنا و أيّامِ شيعَتِنا ، حَفَظَتهُ العَجَمُ و ضَيَّعتُموهُ أنتُم . و هُوَ أوَّلُ يَومٍ مِن سَنَةِ الفُرسِ .

بحار الأنوار ـ به نقل از معلّى بن خنيس : در روز نوروز خدمت امام صادق عليه السلام رسيدم حضرت فرمود : آيا مى دانى امروز چه روزى است؟ عرض كردم : فدايت شوم، اين روزى است كه ايرانيان آن را گرامى مى دارند و در آن به يكديگر هديه مى دهند. امام فرمود : سوگند به آن خانه كهن كه در مكّه است، جز اين نيست كه اين يك ريشه كهن دارد، که با هدایت الهی آنرا تکریم داشته اند. من برايت توضيح مى دهم تا آن را بدانى. اى معلّى! روز نوروز، همان روزى است كه خداوند در آن از بندگان پيمان گرفت كه او را بپرستند[1] و هيچ انبازى برايش نياورند و به فرستادگان و حجتهاى او و به امامان عليهم السلام ايمان بياورند. روزی که خداوند تعهد به ولایت امیرالمومنین گرفته این روز بوده است. نوروز نخستين روزى است كه خورشيد در آن طلوع كرد. اول روز روزی است که خورشید در اعتدال ربیعی خودش قرار گرفت. هيچ نوروزى نيست مگر اين كه ما در آن روز منتظر فرج هستيم؛ زيرا نوروز از روزهاى ما و شيعيان ماست. ايرانيان آن را حفظ كردند و شما آن را از دست ندهيد. نوروز نخستين روز از سال ايرانيان است.[1] أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَيْكُمْ يَا بَنِي آدَمَ أَن لَّا تَعْبُدُوا الشَّيْطَانَ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ (سوره یس آیه 60) این تعهد یک مکان و یک زمان دارد. از نظر زمانی امام صادق فرمودند تمسل دنیایی محلی که ما این عهد را دادیم جایی است که الان حجر الاسود نصب است. به همین دلیل مستحب است در طواف هنگامی که به حجرالاسود می رسند این دعا را بخوانند : امانتي اديتها وميثاقي تعاهد انه لتشهد لي بالموافاة (امانتم را ادا كردم و پیمانی را می خواهم تجدید کنم تا گواهي دهد به وفايم) و زمان آن را هم نوروز دانسته اند.

 

اوقات شرعی


امروز
 جمعه , 08/خرداد/1394
زمان :    

آخرین سخنرانی ها

آمار بازدید کنندگان

امروز :11
دیروز :16
این ماه :495
ماه گذشته :543
امسال :2681
بیشترین بازدید روزانه :458
بیشترین بازدید ماهانه :3571